מידע לציבור בנושא שפעת העופות

03/01/2022

 

מידע לציבור בנושא שפעת העופות:

בתקופה האחרונה ישנם דיווחים רבים בתקשורת על התפרצות מקרי שפעת העופות בלולי תרנגולות (מטילות ביצים) בגולן, בעמק יזרעאל ובעמק חפר. אבחונים אלו מצטרפים לאירוע תמותה נרחבת של עגורים באגמון החולה ולאבחונים נוספים של הנגיף בלולים מסחריים ובעופות בר בישראל מוקדם יותר השנה.

לשירותכם מידע חשוב בנושא שפעת העופות:

נגיף שפעת העופות הוא מסוג H5N1והינו אלים מאוד לעופות השונים ויכול לגרום לתמותה נרחבת של עופות.

הסימנים בעופות חולים אינם ייחודיים לשפעת העופות ויכולים לכלול אחד או יותר מהסימנים הבאים: חולשה, רביצה, אנורקסיה, סימני מערכת הנשימה, סימנים עצביים וסימני מערכת עיכול. תתכן תמותה ללא סימנים קליניים כלשהם.

במקרים נדירים יכול הנגיף להדביק בני אדם ויונקים אחרים (כגון חיות מחמד) שבאים במגע הדוק עם העופות הנגועים אך למזלנו טרם אובחנו מקרי הדבקת בני אדם בישראל.

לצורך אבחון מוקדם של מוקדי התפשטות המחלה וצמצום הסיכון להעברת המחלה לאדם, דיווחים על חשד למחלה חייבים לעבור בזמן אמת מהשטח לשירותים הווטרינרים.

על כן נדרשת ערנותכם והקפדה על ההנחיות הבאות:

1 .יש להימנע לחלוטין מכניסה למשקים ופינות חי שאינם בבעלותכם.

2 .יש להחזיק עופות חצר כשהם סגורים בכלובים מקורים ומרושתים ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח בכדי להקטין את סכנת ההידבקות מעוף בר.

3 .במידה ומופיעה תחלואה או תמותה בעופות שברשותכם יש להודיע על כך מידית למוקד העירוני או לרופא הווטרינר הרשותי.

4 .עופות בר חולים עלולים שלא לברוח מבני אדם. יש להימנע לחלוטין ממגע עם עופות בר.

5 .במידה ונתקלת בעופות בר הנראים חולים, ניתן לדווח למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639 * או לעדכן את הרופא הרשותי (מוקד 106).

 

  שיתוף פעולה שלכם, ביחד עם הפעילויות של השירותים הווטרינרים בהמשך, יקבעו את מידת ההצלחה במניעת המשך התפשטות מחלת שפעת העופות.