יקירי גדרה

יקירי גדרה - 2022

רוזה דרויאן
אמא רוזה. האחות של השכונה. כך היא כונתה בפי קהילת גדרה ולא בכדי. רוזה עלתה לישראל בשנת 1978 עם שני ילדים קטנים ונשארה בישראל לגדל ולטפל בילדיה לבד, כאם חד הורית, בלי שפה, בלי מקום מגורים ובלי עורף כלכלי אבל עם נחישות בלתי מתפשרת לקבע את חייה בארץ ישראל. רוזה גייסה את כל כוחותיה והחלה לעסוק במקצוע שלה כאחות בבית חולים. לאחר מספר שנים נישאה בשנית ונולדו לה תאומים שגם אותם גידלה לבדה מגיל שנה. רוזה מצאה את מקומה בגדרה ובדירה שבה גרו בצניעות, החלו להגיע לביתה אנשים שהיו זקוקים לטיפול רפואי במקביל לתרומתה למען נזקקים שעבורם אספה אוכל וביגוד ולביקורה בבתי קשישים לטפל בהם ולדאוג לשלומם. גם לאחר שיצאה לפנסיה המשיכה בדרכה המיוחדת – התנדבה בקופת חולים והקדישה את עצמה לטיפול בילדיה ובקהילה. רוזה, אשת חסד מופלאה, קרן אור למשפחות רבות שהנתינה היא נר לרגליה.

ניר בזק
מציל חיים. זה הכינוי שלו בפי רבים ורבות מקהילת גדרה. אדם מיוחד שבטחון המדינה ושמירת חיי אדם הם חלק בלתי נפרד מאישיותו כמו גם מעורבותו בקהילה והנחישות לקדם נושאים מגוונים למען המושבה. בתוך כך, ניר כיהן במשך כעשור כחבר מועצה ותרם לקידום הספורט, ההנדסה, הבטיחות ועוד. במקביל לכך, מעבר לכך שניר הוא הראשון שנמצא, בכל שעה ביממה, בביתם של אנשים שזקוקים לסיוע ראשוני מציל חיים, ניר מוביל צוות מתנדבים חובשים בארגון החסד "איחוד הצלה" הזמינים ונכונים להגיש גם הם סיוע רפואי מציל חיים. זאת ועוד, ניר פועל במרץ לגיוס תרומות לאנשים חסרי עורף כלכלי ועושה זאת בצנעה. איש יקר עם לב רחב שהנתינה היא חלק ממנו וכפי שהוא אומר האושר הפנימי שאנו חשים לאחר שעשינו מעשה טוב, הוא התזונה שהנשמה דורשת.

סימה בן נעים
63 שנה שהיא תושבת גדרה. הוותיקים עוד יזכרו את החנות שהיתה לה בגדרה, עוד כשלא היה דבר כמעט במושבה, החנות שבה כמעט כל תושבת ותושב ביקר, כולם הכירו את סימה. אך זאת לא הסיבה היחידה שסימה היא דמות מוכרת בקהילה. במשך עשרות שנים, היא פועלת בשקט בעשייה למען הקהילה והמושבה בפעילויות התנדבות שונות. סימה פתחה את ביתה ללא פחות מ-17 ילדות וילדים שנזקקו למשפחת אמנה חמה ובמקביל התנדבה במסגרות שונות ביישוב כדוגמת הועד למען החייל, איחוד והצלה, פרוייקט קריאה בהנאה ועוד. אישה חמה, נעימה לסביבה הנרתמת בחיוך ובלב רחב למען האחר.

פנינה הלוי
הכל מתחיל בחינוך שנעשה מתוך שליחות ומעומק הלב. פנינה עסקה עשרות שנים כאשת חינוך שראתה בתפקידה שליחות ודרך להשפיע על החברה לעתיד טוב יותר לילדינו. תפקידה החינוכי לאורך השנים היה גם דרך חיים. פנינה היא מרכזת הפעילות ומעמודי התווך של הקרן לחינוך ותרבות גדרה המובילה תכניות רבות בתחום החינוך, האמנות והתרבות וכן, מעורבת בתכניות המועלות על ידי הרשות המקומית, בתי הספר, מרכז אופק, תושבים ועוד. בנוסף לכך, פנינה פעילה בתחומי איכות הסביבה, הנושא קרוב לליבה ולו היא מקדישה זמן רב תוך שהיא "נאמנת נקיון" במשך שנים. פנינה מקדישה רבות לעשייה למען הקהילה והסביבה, אשה שרוח ההתנדבות פועמת בקרבה הנרתמת בחיוך, בשמחה ובאהבה.

אורי עינת
רוח ההתנדבות והנתינה תמיד פועמת בליבו. אישר ערכי אשר הנתינה תמיד היתה ברוחו וחלק בלתי נפרד מאישיותו. מאז שעבר להתגורר בגדרה, בשנת 1990, אורי מתנדב ותורם רבות. חיזוק ערכי המורשת הינם חלק משמעותי מתפיסת חייו ובתוך כך הנושא העיקרי שהוא רואה כנר לרגליו הוא שימור ההיסטוריה העניפה ועברה המפואר של גדרה. כיו"ר עמותת השימור בגדרה, אורי נרתם ועוסק בכל הקשור לשימור רחוב הבילויים ההיסטורי, האתרים ההיסטוריים בגדרה, בית הכנסת הגדול וקידום המוזיאון. זאת ועוד, אורי היה חבר הנהלת מוזיאון גדרה ובית הכנסת הגדול במשך שנים רבות. כפעיל במסגרת רוטרי גדרה, אורי אף קיבל פעמיים אות יקיר רוטרי גדרה על פעילותו הברוכה. איש צנוע, עניו וטוב לב שעושה גדולות למען המושבה והקהילה.

סיגלית גני
כשאהבה נפגשת עם תרומה לקהילה ההתגייסות של הקהילה מתקיימת באופן טבעי. לסיגלית כשרון מופלא בסריגה שהפך למיזם נפלא כאשר התחילה עם סריגת כובעים, נעליים, שמיכות ובובות לתינוקות, סריגה של שטיחים למוסדות שונים, בובות תמנון לפגיות, בובות וכובעים לילדים ולילדות בבתי חולים, כובעים וצעיפים לחיילות ולחיילים, לקשישים ועוד. בהמשך סיגלית הקימה את מיזם "סורגות בקהילה" בגדרה כשלמיזם זה שותפות פעילות רבות והיא אף נבחרה להיות רכזת ארצית של המיזם תוך שהיא אחראית על 48 קבוצות "סורגות בקהילה" בהתנדבות מאזור המרכז. מתינוקות ועד קשישים, סיגלית דואגת לשמח, לרגש ולחמם את גופם וליבם.

מיכאל מרקו יפרח
אדם שכל חייו מסייע ועושה עבודת קודש למען הקהילה. במהלך שנים רבות מנהיג את קהילת אור החיים במזרח גדרה, ממקימי בית הכנסת שצמחה בו קהילה גדולה ומגוונת. בטרגדיה נוראית איבד את בנו, יובל, בתאונת דרכים לפני כשנה, אבדה גדולה לקהילה. אך מיכאל, בכוחות גדולים המשיך להנהיג את הקהילה ולנהל את צרכי בית הכנסת. מיכאל הוא דמות מוערכת, חשובה ודומיננטית בגדרה. איש יקר האהוב על הבריות אשר נרתם בכל ליבו לחיזוק הקהילה והחברה.

אפרים בן סימון
תושב גדרה מזה 34 שנה, לשעבר מבקר הפנים במועצה המקומית גדרה עד יציאתו לגמלאות. מאז הגעתו לגדרה, אפרים, המכונה אפי, היה מעורב ופעיל בקהילה בקרב כל שכבות הגיל. בין תרומתו הנפלאה ליישוב הוא נמנה עם מייסדי מועדון רוטרי גדרה שהוקם בשנת 1990, מועדון שהוא עדיין פעיל בו לרווחת התושבים ולטובת המושבה. זאת ועוד, אפי מתנדב בבית חולים קפלן, מדריך, מלווה וחונך בתיכון דרכא בגין במסגרת עמותת צהלה, מדריך מתנדב בקרב שלושת מועדוני ילדי מחלקת הרווחה ובעבר מתנדב במשמר האזרחי בגדרה, בוועד למען החייל שהוא בין מייסדיו והמפעל להעסקת אנשים עם מוגבלויות ביישוב. קצרה היריעה מלהכיל את תרומתו הגדולה לקהילה וליישוב, תרומה שנעשית ברוחב לב ומתוך שליחות. 

שושנה כהן
תושבת גדרה וותיקה המוכרת בזכות יכולת ההכלה העצומה שלה וטוב ליבה. חינכה ולימדה בגדרה במשך 30 שנה דורות של ילדים בגדרה. ידיה מלאות בעשייה במסגרת התנדבותית במקומות רבים וביניהם: האגודה למען החייל, בית חולים קפלן, בית חולים הרצפלד וקופת חולים גדרה. זאת ועוד, שושנה תורמת מכספה למוסדות ציבור ולאנשים חסרי עורף כלכלי ועושה זאת בשקט ובצנעה. אישה יקרה ואהובה, עם לב רחב המתנדבת ותורמת במסירות ובאמונה וכל זאת, בענווה, בחיוך ובשמחה. 

שמעון דהן
חיילי וחיילות גדרה מכירים אותו היטב. במסגרת התנדבותו רבת השנים כסגן יו"ר האגודה למען החייל בגדרה, שמעון עוסק בעשייה למען חיילי וחיילות גדרה, בחיבוק ובהוקרה בדרכים רבות. הוא פוגש אותם בחגים ובמועדים, מעניק להם שי ומילה טובה ודואג לשמח אותם בימי הולדת והכי חשוב, להיות שם עבורם. בנוסף לכך, שמעון פעיל ומתנדב שנים רבות ברוטרי גדרה הבילויים ועושה למען הקהילה והמושבה. מעבר לכך, שמעון מעורב ופעיל בבתי הספר ביישוב ובקשרי החוץ של גדרה. אדם נעים הליכות עם לב רחב שנרתם לסייע לכל אחת ואחד והכל במסירות ובאהבה. 

אביב קליין
דמות מוכרת בגדרה בזכות אישיותה הכובשת ובמעשי חסד שנעשים בנסתר ובגלוי. תחומים שבהם אנו פוגשים את דמותה ורואים את עשייתה הם בתחומי הספורט, החינוך, הקהילה והתרבות. כשחקנית כדורסל משנת 1976, אביב גייסה את כישוריה והקימה קבוצת כדורסל לנשים אשר שמה את גדרה על המפה במהלך השנים כאשר הקבוצה זכתה בשש אליפויות, היוותה מודל לקבוצות כדורסל נוספות שהוקמו לאורך השנים ועודדה פעילות ספורטיבית בקרב נשים בקהילה. קבוצת הכדורסל אף נרתמה ויזמה פעילויות קהילתיות. זאת ועוד, אביב כיהנה כחברת הנהלה במתנ"ס גדרה במשך כ- 17 שנה וכחלק מכך, וגם באופן עצמאי, אביב עסקה בהרחבת מענים בנושא החינוך, השתתפה בטקסים יישוביים, היתה שותפה לתכנית אב אסטרטגית לספורט ועוד. אביב היא אישה מיוחדת שעם האישיות הנמרצת, רב גוניותה והרצון העז לתרום, העניקה רבות לקהילה ולמושבה וכל זאת ברוחב לב ובשמחה.