מחלת הכלבת בישראל 2015


מתחילת השנה נרשמו במדינת ישראל שמונה מקרי כלבת, חמישה בכלבים חתול אחד ושני זאבים, שני מקרים נרשמו בימים האחרונים בכלבים ובשני המקרים מדובר בהתנהלות לא נכונה ולא אחראית של אזרחים אשר הכניסו את מחלת הכלבת למרכזי ערים גדולות – גוש דן וחיפה.

במקרה ראשון מדובר בגורה בת שלושה חודשים שנאספה בפארק אדמית ליד קיבוץ אילון ומשם עברה לנהריה ולאחר מכן לבעלים אחרים בקרית ביאליק ולבסוף לאומנה בחיפה שם נשכה את הבעלים ואף הראתה שינויי התנהגות האופייניים לכלבת – הכלבה הועברה לתצפית כלבת בחיפה ולבסוף אובחנה כחולה בכלבת.

במקרה השני מדובר בכלבה כבת שנה וחצי שנאספה על ידי קבות חברים סמוך להר מירון ונלקחה על ידי אחד מהם לחולון לאחר כשבוע בו נשכה ידידה ואף ניסתה לנשוך את הבעלים נמסרה הכלבה לאומנה בתל אביב – יומיים לאחר מכן חשה הכלבה ברע והועברה למרפאה שם מתה כעבור שעתיים – לאחר בדיקה אובחנה חולה בכלבת.

בעקבות המקרים הנ"ל – נעשו תחקירים וכל האנשים אשר באו במגע עם הכלבות החולות מועמדים לטיפולים מונעים על ידי משרד הבריאות כמו כן בעלי החיים אשר באו במגע עם הכלבות הנ"ל מועמדים להסגרים עד חצי שנה וכן להמתה כל מקרה לגופו (מחוסן או לא , סוג המגע /נשיכה וכ"ו) 
מחלת הכלבת הינה מחלה קשה ביותר וחושכת מרפא לפיכח מחייבת המדינה את כל בעלי הכלבים לחסנם כנגד המחלה ולהחזיקם ברישיון המתחדש מדי שנה.

כל תושב המחזיק כלב מתבקש לוודא כי לכלב חיסון ורישיון בתוקף - החזקת כלב ללא חיסון ורישיון בתוקף מהווה עבירה על החוק על כל המשתמע מכך

ד"ר נסינג יוסי
מנהל השרות הווטרינרי העירוני